Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kimdir? Fuat Oktay’ın Hangi Görevleri Vardı?

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, yaptığı açıklamalarla adından sıkça söz ettiren isimlerden biri. Hayatı boyunca pek çok görevde bulunan Oktay, bir dönem AFAD Başkanlığı yaptı. Uzun süredir misyonunu sürdüren siyasetçinin hayatı ve siyasi mesleği birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki Fuat Oktay kimdir, kaç yaşında, nerelidir? Fuat Oktay’ın hangi misyonları vardı? İşte hayatı ve siyasi mesleği…

Fuat Oktay kimdir?

Fuat Oktay, 1964 yılında Yozgat’ın Çekerek ilçesinde doğdu. Çukurova Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra üniversiteye öğretim görevlisi olarak girdi. 1990 yılında ABD’de Wayne State Üniversitesi’nde işletme ve imalat üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Aynı üniversitede endüstri mühendisliği alanında doktorasını yaptıktan sonra otomotiv ve bilişim alanında kendini geliştirdi.

Türkiye’ye geldikten sonra Beykent Üniversitesi İşletme Bölümü’nün başkanlığını ve dekanlığını yaptı. Ayrıca birçok şirkette danışman, genel müdür ve başkan yardımcısı olarak çalıştı.

2008’den 2012’ye kadar havacılık bölümüne girdi. THY’de uzun yıllar Stratejik Planlama ve İş Geliştirme, Üretim Planlama, Satış ve Pazarlama gibi görevlerde bulundu.

Aynı zamanda TUSAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Hava Yolları Teknik Kurul Üyeliği ve Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

2012-2016 yılları arasında Afet ve Acil Durum Yönetimi Lideri olarak görev yaptı. 2016-2018 yılları arasında ise Başbakanlık Müsteşarı olarak görev yaptı.

2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ülkenin ilk cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atandı.

Fuat Oktay’ın eski eşinden üç çocuğu var. 2022 yılında Cumhurbaşkanı Danışmanı Hümeyra Şahin ile evlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu